Nový sadrokartón na stene vyžaduje takmer vždy základný náter. Na základný náter použite valček na maľovanie. Začnite od stropu, tak neoprskáte zbytočne vaše steny.
Keď si budete kupovať farbu, poraďte sa s predajcom a spýtajte sa ho, či pod vašu farbu je potrebný základný náter. Pod väčšinu farieb sa základný náter musí použiť.
Maľujte v tom istom poradí, ako ste najprv aplikovali základný náter, najprv natrite strop a až potom steny. Pohybujte valčekom odhora dole. Ak ste natierali základný náter, stačí vám iba jedna vrstva farby.
Ak maľujete aj lišty, urobte to predtým, ako budete maľovať strop a steny. Môžete maľovať aj okenné rámy ak sú drevené.
Ako maľovať pomocou štetca.
Aj keď je valček najlepší a najjednoduchší na nanášanie farby na široké povrchy stien a stropov, valčekom sa nedá nanášať farbu na rohy alebo na okraje. Na vymaľovanie rohov a okrajov musíte použiť štetec.
Namaľujte rohy a okraje predtým, než začnete maľovať hlavné plochy. Ak budete mať na konci maľovania nejaké nedostatky môžete ich štetcom doladiť. Dávajte ale pozor, aby ste na plochy nenaniesli veľa farby, lebo by sa mohli vytvoriť hrudky a to by nebolo vôbec pekné.
Existuje ešte možnosť, že celú miestnosť vymaľujete štetcom. Nie je to vôbec jednoduché, ale zas ak budete mať kvalitný štetec dosiahnete ešte lepšie výsledky ako s valčekom. Musíte byť hlavne trpezliví a postupne začať maľovať od stropu. Maľujte rovno a nanášanie podobné množstvo farby na štetec, aby sa vám nevytvorili hrudky. Túto metódu ale nepoužívajte na veľké miestnosti, lebo je veľmi nepraktické. Maľujte ňou menšie plochy a na začiatku to skúste napríklad v predsieni alebo v komore.
Maľovanie domácnosti je náročné a vyžaduje veľa času. Buďte pri maľovaní stien a stropov precízni, aby ste mali krásne steny. Pri zvolení farieb sa tiež neponáhľajte a zvoľte farby, ktoré vám budú pekne ladiť a s ktorými budete spokojní.