Pamätáte si ešte na školské časy? Hovorili vám učte sa inak nič nedosiahnete. Nebudete mať dobrú prácu, dobré auto, veľký dom a tak ďalej. Ak neboli práve jednotkár či dvojkár, tak potom ste si z toho odniesli akurát to že ste hlúpy a nič neviete. Tento prístup je veľmi zarážajúci pretože škola by mala byť základ vášho života. Samozrejme tu nechceme nijako podceňovať výchovu zo strany rodičov ale predsa len niektoré veci by ste sa mali naučiť v škole.
A práve preto je skutočne veľmi zarážajúce že na hodine ekonómie sa študentov viac učia čo je makro-ekonomika a čo mikro-ekonomika. Pričom skutočným vysvedčením nie je zdrap papiera kde je napísané že máte samé jednotky, možno tak jednu dvojku z chémie. Ale je ním váš výpis účtu, povedzme po dvoch troch rokoch od skončenia školy. Banky predsa zaujíma aký je stav vášho účtu, či platíte načas inkaso a obdobné záležitosti. Výpis z účtu, alebo ak chcete váš účtovný výkaz je jediným skutočným vysvedčením ktoré niekoho bude zaujímať.
Účtovný výkaz sa skladá z údajov o stave vašich financií. Jednoduchšie povedané, skladá sa z toho ako dokážete hospodáriť. Treba si uvedomiť že s rastúcim vekom rastie aj snaha sa mať lepšie a to bez jasného rozdelenia si pasív a aktív nepôjde. V podstate sa jedná o nájdenie rovnováhy medzi tým čo potrebujete a čo skutočne potrebujete. Väčšina mladých ľudí po skončení školy nemá absolútne pojem čo je to finančná gramotnosť. Ak sa aj rozhodnú osamostatniť, väčšinou im prvé mesiace vykryjú v prípade potreby rodičia. Atak veria že to bude celý život. No ale tak to ani zďaleka nefunguje. Veľa ľudí to namiesto toho aby si bez zbytočného zvyšovanie námahy zvyšovala príjem. To na úkor ostatných záležitostí rieši tak že siaha po ďalšej práci alebo vymení tú súčasnú kde sú spokojný. A to len pre pár eúr naviac. No ale nakoniec aj tak zistia že toto riešenie je len dočasné. Ďalšou logickým krokom je teda doplnenie vzdelania. Ale to na veci nič nemení pretože o prácu môžete kedykoľvek prísť, ale vedomosti vám nik nevezme.