Mzdy sa u nás pohybujú v priemere 1077 Eur v hrubom k roku 2019. Ak si zoberieme náklady na nájom, energie, stravu, dopravu a ďalšie mesačné nevyhnutné prostriedky, málokomu sa podarí ušetriť tretinu z mesačného príjmu. Finanční poradcovia tvrdia, že práve jednu tretinu by mal byť človek schopný ušetriť ak si chce našetriť na budúcnosť. Práve šetrenie je v dnešnej dobe úzko spomínané v súvislosti s hypotékami. Ceny bytov sú v dnešnej dobe vysoké a mladé rodiny si kúpu z vlastných zdrojov nemôžu dovoliť. Preto sa banky predbiehajú, ktorá poskytne úver s najnižším úrokom.
Hypotéky Najnižší úrok sa pohybuje od 1,25%. Jeho výška závisí od vášho príjmu, stability a ďalších podmienok, ktoré firma hodnotí. Rozdiel je tiež, či si vyberiete dobu fixácie na 3, 5 alebo 7 rokov. Najnižší úrok samozrejme dostanete pri 3 ročnej dobe fixácie. Ale pri dnešnej situácií na trhu, je najlepšie si takto nízky úrok ponechať na čo najdlhšiu dobu. Jeho výšku môžete tiež ovplyvniť financovaním z vlastných zdrojov. Banky už dnes neponúkajú 100% financovanie bytu či domu.
Spotrebiteľský úver To že vám banka nemôže preplatiť celú sumu na kúpu nehnuteľnosti je už isté. Stále však niektoré ponúkajú možnosť najviac 90 % financovania. Platí, že pri väčšej čiastke vlastných zdrojov, môžete rátať aj s nižším úrokom. Najlepšie teda bude ak do hypotéky pôjdete aspoň s 20% našetrených peňazí. Sú však rodiny, ktoré nemajú ani Euro, ale rozhodli sa pre vlastné bývanie. V takomto prípade môžete chýbajúce peniaze získať v spotrebiteľskom úvere. Ide však o nie práve najvýhodnejší typ úveru s vysokým úrokom. Jednoducho požiadate o bezúčelový úver a banka vám potrebných 10% poskytne z tohto práve z neho. Kým hypotéku je najvýhodnejšie splácať 30 rokov pri spotrebiteľskom je maximálna možná dĺžka splácania 8 rokov.