Zbavte sa prachu vo svojom byte

Viete z čoho sa skladá prach? Nájde sa v ňom toho ozaj veľa. Veľkú časť tvorí ľudská koža, vlasy, zvieracie chlpy, peľ, časti mŕtveho hmyzu, uhynuté roztoče, pôda, pavučiny a iné drobné čiastočky z ovzdušia. Ak ho teda nechávame na nábytku, oknách, či dlažbách, nášmu zdraviu veľmi nepomáhame.

tlesk

Pri upratovaní prachu v domácnosti, je potrebné zvoliť správny postup. Áno, môže sa to zdať prehnané, veď ide len o prach. Ak ho však budete utierať len tak, urobíte ešte horšie, ako keby ste ho nechali pokojne ležať na miestach, kde ležal aj pred tým.
Úplne nevhodné je odstraňovanie suchou handrou. Prach iba rozvírime, veľkú časť vdýchneme a zvyšok sa opätovne usadí v našom byte.
Správne by ste teda mali používať navlhčenú handru. Alternatívou je, najprv zaprášené miesta postriekať čistiacim prípravkom, alebo vodu a až následne ich pretrieť handrou, či hubkou.
Klasické prachovky taktiež nepatria k dobrým riešeniam. Istá časť prachu sa na nich síce zachytí, ale pri prášení z okna sa polovica dostane späť do interiéru.

V prípade podláh by sme mali pred samotným zmývaním, vždy povysávať. Na dobrom vysávači sa neoplatí šetriť. Dôležitou vecou je funkčný a najmä kvalitný prachový filter. Ak vysávate dvadsať ročným prístrojom, verte že si opäť len uškodíte. Veľké nečistoty síce zachytí, ale mikroskopické časti prachu nie.

literatura

Ak chcete prach z svojho bytu odstrániť stopercentne, mali by ste vyššie spomínané úkony zopakovať dvakrát za sebou. Teda napríklad, ak poutierate poličky s mokrou handrou, počkajte niekoľko minút a zopakujte to. Takto odstránite aj tie čiastočky, ktoré odleteli do vzduchu a následne sa opäť usadili.

Nezabudnite ani na maličkosti. Najviac prachu sa totiž usádza na miestach, ktoré väčšinou neupratujeme. Napríklad i zabudnutý klinček v stene je veľkým magnetom. Pamätajte na to, že „odprašovať“ by ste mali svoju domácnosť minimálne raz za týždeň.